CY8C26233-24SIT
Infineon Technologies
Product No:
CY8C26233-24SIT
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
User Guide
Core Processor M8C
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 24MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 16
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PSOC®1 CY8C26xxx
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Infineon Technologies
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Data Converters A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.25V