D255N06BXPSA1
Infineon Technologies
Product No:
D255N06BXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Description:
DIODE GEN PURP 600V 255A
User Guide
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Stud Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 mA @ 600 V
Series -
Package / Case DO-205AA, DO-8, Stud
Technology Standard
Mfr Infineon Technologies
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) 255A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C