D2HWC203MR100
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D2HWC203MR100
Description:
SWITCH SNAP SPST-NO 100MA 125V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Operating Position 0.250" (6.4mm)
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Release Force 10gf
Termination Style Wire Leads
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 100mA (AC), 2A (DC)
Circuit SPST-NO
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series D2HW
Voltage Rating - DC 12 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 76gf
Overtravel 0.055" (1.4mm)
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel -
Features -
Package Bulk
Base Product Number D2HW
Differential Travel 0.010" (0.25mm)