Home / Limit Switches / D3V-16G6-1C25-K
minImg
D3V-16G6-1C25-K
Omron Electronics Inc-EMC Div
Product No:
D3V-16G6-1C25-K
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Operating Position 0.815" (20.7mm)
Ingress Protection IP40
Release Force 14gf
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Roller
Current Rating (Amps) 16A (AC), 10A (DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series D3V
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 125gf
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Electrical Life 100,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V
Mfr Omron Electronics Inc-EMC Div
Pretravel 0.157" (4.0mm)
Features -
Package Tray
Base Product Number D3V
Differential Travel 0.031" (0.8mm)