D55342K07B250DRWSV
Vishay Dale Thin Film
Product No:
D55342K07B250DRWSV
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
1206
Description:
RES SMD 250 OHM 1% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 250 Ohms
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Series Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Vishay Dale Thin Film
Number of Terminations 2
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)