DBM25S600
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBM25S600
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Cadmium Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Obsolete
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Phosphor Bronze
Features -
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C