DBV5W5P700M30LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DBV5W5P700M30LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 30A
Contact Finish Gold
Contact Type Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Active
Backset Spacing 0.374" (9.50mm)
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Brass
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) - 5W5
Operating Temperature -55°C ~ 125°C