DC1203824V2B-3T3
Wakefield-Vette
Product No:
DC1203824V2B-3T3
Manufacturer:
Wakefield-Vette
Description:
FAN 120X38MM 24VDC TACH MOLEX 22
User Guide
Air Flow 135.7 CFM (3.80m³/min)
Ingress Protection -
Noise 48.0dB(A)
Current Rating (Amps) 0.800A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Voltage Range -
Product Status Active
RPM 3200 RPM
Mfr Wakefield-Vette
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.540 in H2O (134.5 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus
Termination 3 Position Rectangular Connector
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Power (Watts) 19.2 W