DC37P864CTXLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
DC37P864CTXLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 300V
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold, GXT™
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Wire Gauge -
Product Status Obsolete
Backset Spacing -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Connector Type Plug, Male Pins
Contact Material Copper Alloy
Features Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C