Home / DC DC Converters / DCM3414B50M17C2T09
minImg
DCM3414B50M17C2T09
Vicor Corporation
Product No:
DCM3414B50M17C2T09
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 15V 320W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 50V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.47" L x 1.40" W x 0.37" H (88.1mm x 35.5mm x 9.3mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 21.33A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 16V
Power (Watts) 320 W
Series VI Chip® DCM® (320W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 92.2%