Home / DC DC Converters / DCM48AP120M320A50
minImg
DCM48AP120M320A50
Vicor Corporation
Product No:
DCM48AP120M320A50
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 12V 320W
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications -
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.52" L x 0.90" W x 0.29" H (38.7mm x 22.8mm x 7.3mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 26.67A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Power (Watts) 320 W
Series VI Chip® DCM® (320W)
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 92.3%