DCMX113U150CC2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DCMX113U150CC2B
Description:
CAP ALUM 11000UF 150V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.187" (106.35mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 150 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series DCMX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 11000 µF