DCMX123U040AA2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DCMX123U040AA2B
Description:
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.187" (55.55mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 40 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series DCMX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 12000 µF