DE1A1B-12V
Panasonic Electric Works
Product No:
DE1A1B-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Coil Resistance 720 Ohms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 1.2 VDC
Product Status Active
Contact Form DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Seal Rating -
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series DE
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 12VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 8.4 VDC