DFLZ5V1-TP
Micro Commercial Co
Product No:
DFLZ5V1-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
SOD-123FL
Description:
DIODE ZENER 5.1V 1W SOD123FL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123FL
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 1 V
Series -
Package / Case SOD-123F
Power - Max 1 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Micro Commercial Co
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms