DFLZ6V8-7
Diodes Incorporated
Product No:
DFLZ6V8-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
PowerDI™ 123
Description:
DIODE ZENER 6.8V 1W POWERDI123
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Tolerance ±6%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package PowerDI™ 123
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 3 V
Series -
Package / Case POWERDI®123
Power - Max 1 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 3 Ohms