DMM1P22K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DMM1P22K-F
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.551" L x 0.236" W (14.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DMM
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 65V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.22 µF