DP-241-4-16L
Signal Transformer
Product No:
DP-241-4-16L
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
User Guide
Center Tap Yes
Termination Style Wire Leads
Secondary Winding(s) Single
Voltage - Isolation 2500Vrms
Voltage - Primary 115V, 230V
Height - Seated (Max) 36.20mm
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 60.30mm L x 33.30mm W
Product Status Active
Weight 0.44 lb (199.58 g)
Current - Output (Max) 400mA
Primary Winding(s) Dual
Series Two-4-One™
Type Laminated Core
Power - Max 6VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 16V