DP-241-8-56
Signal Transformer
Product No:
DP-241-8-56
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
User Guide
Center Tap Yes
Termination Style Solder, Quick Connect
Secondary Winding(s) Single
Voltage - Isolation 2500Vrms
Voltage - Primary 115V, 230V
Height - Seated (Max) 67.70mm
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 102.40mm L x 58.50mm W
Product Status Active
Weight 2.8 lbs (1.3 kg)
Current - Output (Max) 1.8A
Primary Winding(s) Dual
Series Two-4-One™
Type Laminated Core
Power - Max 100VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) 56V