DPC-28-800B52
Pulse Electronics
Product No:
DPC-28-800B52
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 24VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Secondary Winding(s) Dual
Voltage - Isolation 1500Vrms
Voltage - Primary 115V, 230V
Height - Seated (Max) 34.93mm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 41.28mm L x 57.15mm W
Product Status Active
Weight 0.75 lb (340.19 g)
Current - Output (Max) Parallel 1.6A, Series 800mA
Primary Winding(s) Dual
Series PC Plug-In
Type Laminated Core
Power - Max 24VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 14V, Series 28V