DPFF16D56J-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPFF16D56J-F
Description:
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.720" (18.30mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.299" L x 0.650" W (33.00mm x 16.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DPFF
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 5600 pF