DPPM20S12K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPPM20S12K-F
Description:
CAP FILM 0.012UF 10% 2KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.043" (26.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" L x 0.571" W (31.00mm x 14.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series DPPM
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.012 µF