DPS240050UPS-P7N
CUI Inc.
Product No:
DPS240050UPS-P7N
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W
User Guide
Operating Temperature 10°C ~ 40°C
Polarization Negative Center
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 1.3mm I.D. x 3.5mm O.D. x 8.5mm
Approval Agency -
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.36" L x 1.73" W x 0.98" H (60.0mm x 44.0mm x 25.0mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 500mA
Power (Watts) 12 W
Series -
No Load Power Consumption -
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized North America
Efficiency 65%
Voltage - Output 24V
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC