DR74-470-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
DR74-470-R
Description:
FIXED IND 47UH 1.15A 216MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.41A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.171" (4.35mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.15 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 216mOhm
Inductance 47 µH