DS2E-S-DC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
DS2E-S-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48VDC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 220VDC - Max
Contact Rating (Current) 2 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 4.2 mA
Coil Resistance 11.52 kOhms
Mounting Type Through Hole
Must Release Voltage 4.8 VDC
Product Status Obsolete
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Relay Type General Purpose
Series DS
Operate Time 10 ms
Coil Voltage 48VDC
Mfr Panasonic Electric Works
Contact Material Silver (Ag), Gold (Au)
Must Operate Voltage 33.6 VDC