DSA90C200HB
IXYS
Product No:
DSA90C200HB
Manufacturer:
IXYS
Package:
TO-247AD
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V TO247
User Guide
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-247AD
Current - Reverse Leakage @ Vr 900 µA @ 200 V
Series -
Package / Case TO-247-3
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 960 mV @ 45 A
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Mfr IXYS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 45A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C