Home / Oscillators / DSC1502AI3A-48M00000
minImg
DSC1502AI3A-48M00000
Microchip Technology
Product No:
DSC1502AI3A-48M00000
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC, LOW JITTER, 48MHZ, 2.5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 1.8µA (Typ)
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Frequency Stability ±20ppm
Current - Supply (Max) 7.5mA
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series DSC150X
Function Standby (Power Down)
Type XO (Standard)
Package / Case 4-VDFN Exposed Pad
Voltage - Supply 2.5V ~ 3.3V
Output LVCMOS
Mfr Microchip Technology
Base Resonator MEMS
Frequency 48 MHz