DSP25-16AR
IXYS
Product No:
DSP25-16AR
Manufacturer:
IXYS
Package:
ISOPLUS247™
Description:
DIODE ARRAY 1600V 28A ISOPLUS247
User Guide
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package ISOPLUS247™
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 mA @ 1600 V
Series -
Package / Case TO-247-3
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 55 A
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Mfr IXYS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Package Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 28A
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 180°C