DSPB56362AG120
NXP USA Inc.
Product No:
DSPB56362AG120
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
144-LQFP (20x20)
Description:
IC DSP 24BIT AUD 120MHZ 144-LQFP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Non-Volatile Memory ROM (126kB)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 144-LQFP (20x20)
Clock Rate 120MHz
Series DSP56K/Symphony
Type Audio Processor
Package / Case 144-LQFP
Voltage - Core 3.30V
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - I/O 3.30V