Home / Microcontrollers / DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
minImg
DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
Microchip Technology
Product No:
DSPIC33FJ64MC508A-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
80-TQFP (12x12)
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
User Guide
Core Processor dsPIC
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 40 MIPs
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 69
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, QEI, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series dsPIC™ 33F
Package / Case 80-TQFP
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 18x10b/12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V