DT70PW240P
TDK-Lambda Americas Inc
Product No:
DT70PW240P
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 70W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization -
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications ITE (Commercial)
Form Desktop (Class I)
Output Connector Power DIN, 4 Pin
Approval Agency -
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 6.06" L x 3.35" W x 2.09" H (154.0mm x 85.0mm x 53.0mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 2.9A
Power (Watts) 70 W
Series DT70 (70W)
No Load Power Consumption -
Cord Length 39.4" (1.00m)
Region Utilized International
Efficiency 75%
Voltage - Output 24V
Mfr TDK-Lambda Americas Inc
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC