DTS20F21-11SD
TE Connectivity Deutsch Connectors
Product No:
DTS20F21-11SD
Description:
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening -
Backshell Material, Plating -
Insert Material Thermoplastic
Ingress Protection Environment Resistant
Voltage Rating 600VAC, 850VDC
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Electroless Nickel
Shell Size - Insert 21-11
Mfr TE Connectivity Deutsch Connectors
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Contact Material Copper Alloy
Features -
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 200°C