DW-02-10-S-T-200
Samtec Inc.
Product No:
DW-02-10-S-T-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 3
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.520" (13.208mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)