DW-03-14-T-S-1144
Samtec Inc.
Product No:
DW-03-14-T-S-1144
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 3
Color Black
Length - Post (Mating) 0.176" (4.470mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 1.144" (29.058mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)