DW-04-08-G-S-332
Samtec Inc.
Product No:
DW-04-08-G-S-332
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 4
Color Black
Length - Post (Mating) 0.088" (2.235mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.332" (8.433mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)