DW-04-09-G-D-429
Samtec Inc.
Product No:
DW-04-09-G-D-429
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.191" (4.851mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.429" (10.900mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)