DW-04-13-T-D-725
Samtec Inc.
Product No:
DW-04-13-T-D-725
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.395" (10.033mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.725" (18.415mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)