DW-06-07-G-D-290
Samtec Inc.
Product No:
DW-06-07-G-D-290
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 12
Color Black
Length - Post (Mating) 0.030" (0.762mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.290" (7.366mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)