DW-06-11-T-S-530
Samtec Inc.
Product No:
DW-06-11-T-S-530
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.290" (7.366mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.530" (13.462mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)