DW-08-10-G-S-591
Samtec Inc.
Product No:
DW-08-10-G-S-591
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 8
Color Black
Length - Post (Mating) 0.129" (3.277mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.591" (15.011mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)