DW-10-10-G-T-318
Samtec Inc.
Product No:
DW-10-10-G-T-318
Description:
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
User Guide
Number of Rows 3
Number of Positions 30
Color Black
Length - Post (Mating) 0.402" (10.200mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.318" (8.077mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)