DW-18-11-L-S-470
Samtec Inc.
Product No:
DW-18-11-L-S-470
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 18
Color Black
Length - Post (Mating) 0.350" (8.890mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.470" (11.938mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)