DW-21-13-L-D-850
Samtec Inc.
Product No:
DW-21-13-L-D-850
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 42
Color Black
Length - Post (Mating) 0.270" (6.858mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.850" (21.590mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)