DW-22-14-T-D-990
Samtec Inc.
Product No:
DW-22-14-T-D-990
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 44POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 44
Color Black
Length - Post (Mating) 0.330" (8.382mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.990" (25.146mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)