DW-42-09-F-S-475
Samtec Inc.
Product No:
DW-42-09-F-S-475
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 42
Color Black
Length - Post (Mating) 0.145" (3.683mm)
Row Spacing -
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.475" (12.065mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)