DW-48-20-F-D-805
Samtec Inc.
Product No:
DW-48-20-F-D-805
Description:
CONN HDR 96POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 96
Color Black
Length - Post (Mating) 0.215" (5.461mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.805" (20.447mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)