DW-50-09-F-S-460
Samtec Inc.
Product No:
DW-50-09-F-S-460
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.160" (4.064mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.460" (11.684mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)