DW-50-14-F-S-1102
Samtec Inc.
Product No:
DW-50-14-F-S-1102
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.218" (5.537mm)
Row Spacing -
Length - Overall Pin 1.430" (36.322mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 1.102" (27.991mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.110" (2.794mm)