DWM-01-51-L-S-250
Samtec Inc.
Product No:
DWM-01-51-L-S-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 1POS STACK T/H GOLD
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 1
Color Black
Length - Post (Mating) 0.040" (1.016mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.410" (10.414mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch -
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.120" (3.048mm)