DWM-06-58-G-S-472
Samtec Inc.
Product No:
DWM-06-58-G-S-472
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.113" (2.870mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.705" (17.907mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.472" (11.989mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.120" (3.048mm)